Aktuality

Vyvíjíme novou počítačku

V návaznosti na poptávku po počítačkách schopných zpracovat menší tikety, vyvíjíme novou počítačku schopnou skenovat kupóny o šířce do 55mm. V ...
20. 3. 2020
více

O společnosti CAMO v MF Dnes

O SPOLEČNOSTI CAMO V PŘÍLOZE
MF DNES

Společnost CAMO, spol. s.r.o. působí ve Slavičíně od roku 1991. Majitel a ředitel společnosti Ing. Rudolf Fojtík deníku MF Dnes poskytl několik zajímavých informací o společnosti a jejím zaměření.

Nabízíme kompletní přepis rozhovoru v nezměněné podobě:

Pane řediteli, v příštím roce oslavíte 30 let od založení Vaší firmy. Mnoho lidí ve Slavičíně a okolí si spojuje Vaši firmu CAMO především s prodejem počítačů. Odpovídá tato představa skutečnosti?

Společnost CAMO podniká v oblasti informačních technologií od svého založení v květnu 1991, kdy jsem firmu založil společně se svým kamarádem. V roce 1991 ještě nebyly počítače, tak jak je známe dnes, v běžném životě rozšířené. Nejmodernějším zařízením byl v té době faxový přístroj, který umožňoval odesílat a přijímat texty a obrázky v papírové podobě prostřednictvím telefonní linky. Nebyl internet, nebyly mobily.

Vzhledem k tomu, že v předchozím zaměstnání jsme s mým kamarádem vyvíjeli a vyráběli jehličkové tiskárny, uplatnili jsme získané technické i obchodní zkušenosti v začátcích našeho podnikání a začali jsme se specializovat na tiskárny. Zaujali nás velké řádkové rychlotiskárny Mannesman Tally, které používali hlavně banky, ty byly vybaveny v té době velkými počítači.

První osobní počítače jsme začali prodávat o rok později v r. 1992 a jezdili jsme pro ně osobně do Čelákovic. Takže prodej počítačů a velkých tiskáren byl charakteristický pro firmu CAMO především v první dekádě našeho podnikání.

Jak se Vám podařilo udržet malou firmu ve Slavičíně po dobu 29 let v tak silné konkurenci několika stovek nebo možná tisíců firem, které podnikají v oboru IT v České republice?

Mojí zásadou je, být v tom co dělám, vždy mezi nejlepšími a něčím vyniknout. Toho lze dosáhnout např. úzkou specializací na určitý výrobek nebo službu. Je ale potřeba stále se vzdělávat v celém oboru IT a být připraven na změnu.

V prodeji a servisu řádkových tiskáren patřilo CAMO během krátké doby mezi nejúspěšnější prodejce a servisní střediska. Díky této naší specializaci jsme mohli prodávat rychlotiskárny a servisní služby v celé České republice a na Slovensku. Mezi naše zákazníky patřily banky, největší distribuční firmy novin a časopisů, velké pekárny.

Vzdělávali jsme se a drželi trend rovněž v jiných oblastech našeho oboru. Pro zákazníky v našem regionu jsme realizovali dodávky počítačových sítí a instalaci serverů, docházkové, zabezpečovací a kamerové systémy, stravovací systémy, antivirovou ochranu a zálohování dat, jsme obchodním a servisním střediskem laserových tiskáren Kyocera. Všechny tyto výrobky a služby v rámci regionu nabízíme i v současné době.

Odpověď na vaši otázku je tedy v tom, nastavit ve správném poměru mix výrobků a služeb pro regionální zákazníky a zaměřit se na specifický výrobek a služby, které lze realizovat na celém území České republiky a Slovenska a nakonec využít i výhodnou polohu uprostřed bývalé republiky. Díky tomu, a především díky schopným lidem, kteří ve firmě CAMO pracují, existuje naše firma v silné konkurenci již 29 let.

Předpokládám, že specializace na rychlotiskárny by nebyla schopna udžet jakoukoliv firmu a tedy ani CAMO na trhu po dobu 29 let.

o počítačkách stravenek

To máte určitě pravdu. Nasměrování naší firmy do dalších oblastí podnikání zajistili naši zákazníci, CAMO je zákaznicky orientovaná firma. Aby se na Vás obrátil zákazník s novým požadavkem, musí mít vaši důvěru a důvěra je důležitá nejen ve schopnost vyřešit nový technický problém, ale je to rovněž o důvěře v solidní oboustranné jednání.

V roce 2002 se na nás obrátil zákazník s požadavkem, zde bychom byli schopni vymyslet počítačku stravenek, tj. zařízení, které by bylo schopno načíst a vyhodnotit čárové kódy na stravenkách s rychlostí 500 až 1000 stravenek/minutu. Byla to pro nás zajímavá technická výzva. Vývoj a testování nového zařízení a software trval u nás ve firmě 2 až 3 roky, mám na mysli od začátku vývoje až po zahájení kusové výroby a uvedení výrobku na trh. Výsledkem těchto našich aktivit je, že v posledních 10 letech jsme se stali lídrem na evropském trhu, a nejen evropském, v oblasti automatizace zpracování tiketů s čárovými kódy. Vyvíjíme, vyrábíme a u zákazníků instalujeme naše výrobky a náš software. Zákazníky máme v české Republice, na Slovensku, v Rumunsku, Bulharsku, Polsku, Německu, Řecku, Maroku, Moldávii, Tunisku, ale taky např. v Peru a nyní jednáme o zakázce v Panamě. Kromě výroby počítaček a třídiček stravenek vytváříme vlastní softwarová řešení v oblasti zpracování stravenek a vyrábíme další speciální zařízení, jak o jsou ink-jet razítkovačky stravenek sloužící pro jejich zneplatnění, speciálně upravené skartovací stroje s automatickým podavačem apod. Naším nejnovějším výrobkem je Ticketron, zařízení pro akceptaci stravenek určené pro bezobslužné zóny v obchodních řetězcích.

Výroba zařízení pro automatizaci zpracování stravenek a dalších poukázek s čárovými kódy je zajisté velmi zajímavou a specifickou oblastí. Je to jediná oblast, ve které realizujete své schopnosti vyvíjet a vyrábět nové výrobky?

o počítačkách stravenek

Nové náměty pro vlastní vývoj a nová řešení provází naši firmu posledních 20 let. Druhou důležitou oblastí našeho vlastního vývoje jsou DNC sítě pro management NC programů a MES systém MMS CAMO pro monitoring využití výrobních strojů a pro sledování prostojů.

Na začátku byl opět požadavek zákazníka. V roce 2003 se na nás obrátila jedna strojírenská firma, zda bychom byli schopni nahradit děrnopáskovou jednotku u staršího NC stroje nějakým jiným zařízením, simulátorem. Postupným vývojem tak vznikla naše komunikační jednotka, která je základem pro DNC sítě i pro monitoring strojů. Vyvinuli jsme vlastní software pro monitoring strojů, který neustále vylepšujeme. Od roku 2011 používá náš MMS CAMO pro monitoring strojů a DNC systém největší výrobce ručních palných zbraní v České republice. Monitoring stavu strojů je jedním z důležitých a nutných kroků, které musí firma udělat, pokud chce směřovat k řešením tzv. Průmyslu 4.0.

Chceme a dodáváme ty nejlepší projekty těm nejlepším zákazníkům. Naše profesionalita a flexibilita pomáhá budování skvělé pověsti, díky které máme stále dostatek zakázek. Spokojenost našich zákazníků je pro nás důležitá a chceme dodávat profi řešení v nejlepší kvalitě, ale také vždy v dohodnutém termínu. Stavíme na čestném jednání, profesionalitě a flexibilitě.

Jaká je Vaše vize do dalších let?

Budeme pokračovat v rozvíjení nových funkčností a modernizovat naše stávající systémy a naše výrobky po stránce hardware i software. Jsme rádi, že naši zákazníci jsou s našimi výrobky spokojeni a že se na nás obrací stále s novými požadavky. V poslední době registrujeme dotazy, zda dodáváme robotizovaná pracoviště nebo zda jsme schopni monitorovat i jiná zařízení, nejen výrobní stroje. Z toho vyplývá, že naše další směřování míří do oblasti robotizace a internetu věcí IoT.

Stále hledáme nové lidi do našeho týmu s inovativním myšlením, techniky, programátory. Chtěl bych podpořit technické myšlení a technicky nadané mladé lidi. Už delší dobu ve mně hlodá myšlenka na vybudování tzv. technologického a inovačního hubu – technologického centra ve Slavičíně, které by svým přístrojovým a strojním vybavením pomáhalo s realizací technických nápadů mladých lidí.

Vlastní vývoj a inovace zcela určitě zaměstnává hlavu i mimo tzv. standardní pracovní dobu. Máte vůbec čas na nějaký relax?

Firma CAMO podporuje ve Slavičíně a blízkém okolí v průběhu roku pravidelně probíhající akce kulturní, společenské a sportovní a sami se těchto akcí zúčastňujeme. CAMO zajišťuje fungování kuželkářského sportu ve Slavičíně, je generálním sponzorem Kuželkářského klubu Slavičín. Klub úzce spolupracuje s městem Slavičín při pořádání kulturních a sportovních akcí v městském parku.

Zaujal vás článek? Podívejte se na aktuální nabídku volných pracovních pozic